Konuşmacı önerisinde nasıl bulunabilirim?

Konuşmacı önerilerini sadece “Konuşmacı Öneri Formu” aracılığıyla yapınız. E-Posta aracılığı ile tavsiye edeceğiniz kişiyi de eklediğiniz öneriler bizi zor durumda bırakmaktadır.

Konuşmacı ajansı adına başvuru yapabilir miyiz?

Konuşmacı ajansları ile çalışarak “x kişiyi TEDx konuşması yaptırıp, ücretini artıralım” temalı amaçlarla bizimle iletişime geçmeyiniz.

TEDxAnkara neden ücretli bilet satıyor?

TEDxAnkara tamamen amatör bir ruhla gerçekleştirilmektedir. Tamamı gönüllü olan ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışan sıradan insanlarız. Etkinliklerin gerçekleşmesi için gerekli olan (konuşmacıların yol ve konaklama giderleri, organizasyon salon kirası, teknik ekipman giderleri, ikram giderleri, vb.) giderlerin karşılanması için biletler ücretlendirilmektedir.

TEDxAnkara etkinlik tarihleri ne zaman ve nasıl belirleniyor?

TEDxAnkara etkinlik tarihleri her yıl, yılda bir veya iki defa olacak şekilde belirlenir. Türkiye’de düzenlenen diğer TEDx etkinlikleri tarihleri takip edilir ve özellikle aynı ilde aynı ay içerisinde başka bir TEDx etkinliği ile aynı tarihte etkinlik düzenlemiyoruz.

TEDxAnkara konuşmacısı veya gönüllüsü olduğumda herhangi bir ücret alabilir miyim?

TEDxAnkara kesinlikle konuşmacılara/gönüllülere ücret ödememektedir. Bağımsız olarak düzenlenen TEDx etkinliklerinin lisansları gereğince kar etmeleri ve ücret dağıtmaları yasaktır.

TEDxAnkara başka ticari hizmetler veriyor mu?

TEDxAnkara hayallerin topluma ilham verilmesi için paylaşılacağı bir platformdur. TEDxAnkara konferansları dışında ücretli hiçbir konuşmacı atölyesi, ürün satışı, kurs, broşür, vb. hizmetimiz yoktur. Bağımsız düzenlenen TEDx etkinlikleri lisans şartlarına göre tüm TEDx etkinliklerinin bu tür faaliyetler içinde olmaları kesinlikle yasaklanmıştır.

TEDxAnkara konuşmacısı olmak için ne yapmak gerekir?

TEDxAnkara’da konuşma yapmayı ancak sesinizi topluma duyurmak, fark yaratmak, toplumu değiştirmek, insanlara ilham vermek, vb. amaçlarla isteyiniz. Öncelikle tutkulu olmalısınız, sonrası gelecektir. TEDx etkinliklerinde din, siyaset, ayrımrıcılık, şiddet, ırkçılık, kişisel tanıtım, yaptığı/kurduğu şirketi/girişimi tanıtma, reklam yapma, vb. üzerine kurulu konuşmalar yasaktır.

TEDxAnkara gönüllüsü olmak için ne yapmak gerekir?

TEDxAnkara ekibinde yer almak için gönüllü olmanız, TED ve TEDx vizyonuna inanmanız, daha yaşanılır ve insani bir dünya için tutkulu olmanız, Ankara’da yaşamanız ve gerçekten içinizden gelerek çalışmanız gerekir. Başka bir şeye ihtiyacınız bulunmamaktadır.

TEDxAnkara etkinliklerine katılım koşulları nelerdir?

Etkinliklerimize ilan edeceğimiz bilet satış noktaları üzerinden kimlik bilgilerinizi ibraz etmek koşuluyla bilet almanız durumunda katılabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bileti satın alan ve katılımcı olarak katılacağını beyan eden kişi ile etkinlik günü o bilet ile etkinliğe katılım sağlayacak kişinin aynı olması gerektiğidir. Herhangi bir sebep ile aldığınız bileti bir başkasına verecek iseniz bunu mutlaka bize bildirmeli ve onay almalısınız. Bu kuralımız daha önce tespit ettiğimiz "karaborsa" niyeti ile hareket eden kişileri engellemek amaçlı işletilmektedir.

TEDxAnkara etkinliklerinde katılımcılara sertifika veriyor musunuz?

Tüm katılımcılarımıza TED ve TEDx yönetimi tarafından hazırlanmış olan dijital katılım sertifikası online (e-posta) olarak gönderilmektedir. Bu süreçte sıkıntı yaşanmaması için katılımcıların bizimle e-posta ve telefon iletişim bilgilerini eksiksiz-doğru bir şekilde paylaşmış olmaları gerekmektedir.

TEDxAnkara sertifikalarını neden basılı olarak vermiyorsunuz?

Yaptığımız etkinliklerde yaşadığımız deneyimler sonucunda baskısı alınan sertifikaların %30 oranında çöpe gittiği tespit edilmiştir. Bunun yerine dijital sertfika gönderimini kendi politikamız olarak kabul etmiş durumdayız.

2013 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlediğimiz TEDx etkinlikleri ile edindiğimiz tecrübeyi artık Ankara’ya taşıdık. Türkiye’nin ikinci TEDx ED etkinliğini iki yıl üst üste gerçekleştirirken, Akdeniz bölgesinin ilk TEDx Youth etkinliği de tarafımızdan gerçekleştirilmiştir. Bir grup eğitimcinin hayali olarak 2013 yılında başladığımız TEDx yolculuğu devam ediyor. Sadece Ankaralıları değil aynı zamanda ülkemizin dört bir yanından insanı ve kültürleri de buluşturduğumuz TEDxAnkara etkinlikleri 2018 yılında “Dream of You” teması ile gerçekleştirildi. 2019 yılının ilk etkinliğinde ise “Way Out” teması ile sizlerle olacağız.

Bu yolculukta aramıza katılan, aramızdan ayrılan ve bir şekilde yollarımızın kesiştiği herkese teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Can SERDAR

TEDxAnkara Licensee & Organizer