Prof. Dr. Ozan Bahar

Akademisyen

Prof. Dr. Bahar, 1992 yılında Kara Harp Okulundan Jandarma Teğmen olarak mezun olmuş, 1994 yılında Jandarma Güvercinlik Subay Okulunu (57. Dönem) dönem birincisi olarak bitirip, aynı yıl Diyarbakır Silvan 10. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığında göreve başlamıştır. Jandarma Genel Komutanlığı’nın 1995 yılı atamalarında Ergani Jandarma Komando Bölük Komutanı olarak görevlendirilmiş ve görevi 1.5 yıl yürüttükten sonra-terörle mücadele kapsamında çok sayıda çatışmaya girmiş, mayına basmış ve iki şehit vermiştir- 1996 yılı atamalarında Muğla İl Merkez Jandarma Bölük Komutanı olarak Muğla’da göreve başlamıştır.

2 Ekim 1996’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu yaşamını tekerlekli sandalye ile sürdürmeye başlayan Bahar, 1998 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) İktisat Ana Bilim Dalında yüksek lisansa başlamış ve Yüksek Lisans eğitimini 2000 yılında üstün bir başarıyla tamamlamıştır (Bahar’ın Yüksek Lisans derecesi şu ana kadar kırılamamıştır).

2000 yılında MSKÜ/SBE’ü İktisat Ana Bilim dalında doktoraya başlamış ve 2002 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden Jandarma Yüzbaşı rütbesiyle malulen emekli olmuş, aynı yıl üniversitenin açmış olduğu sınavları kazanarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kadrosundan İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 2005 yılında MSKÜ/SBE’ü İktisat Ana Bilim dalındaki doktora eğitimini tamamlayarak “Doktor=PhD” unvanını almaya hak kazanmıştır.

2006’da Yardımcı Doçent, 2007’de Doçent ve 2013 yılında Profesör olmuştur. Fakültesinde bir dönem bölüm başkan yardımcısı ve fakülte yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Ozan Bahar halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği, Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve İtiraz Komisyonu ile Engelli Öğrenci Destek Birimi Komisyonu üyeliği görevini sürdürmekle birlikte, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü ve Turizm Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır. 

Prof. Dr. Ozan Bahar’a Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 04 Aralık2017 tarihinde AK Parti Genel Merkezinde yapılan bir törenle, ülke genelinde Eğitim/Akademi alanında “Engelleri Aşanlar-2017” ödülü verilmiştir.

Temel çalışma alanı Makro İktisat ve alt disiplinler olarak da Turizm Ekonomisi, Rekabet, Ekonomik Büyüme ve Kalkınma olan Dr. Bahar’ın SSCI endeksli dergiler başta olmak üzere uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi, kitabı, bildiri ve diğer bilimsel yayınları mevcuttur. Dr. Bahar, evli ve bir çocuk babasıdır.