Konuşmacı adayları ile nasıl iletişim kuruluyor?

Kurumsal e-posta adreslerimizden (tedxankara.com) ilgili konuşmacı koçlarımız veya organizatörümüz konuşmacı olarak düşünülen isimlerle iletişime geçmektedirler. Bunun dışında herhangi bir iletişim yolu kullanmamaktayız. Son dönemde adımızın kullanılarak kişilere konuşma daveti yapıldığı bilgisi gelmektedir. Ekibimizde gönüllü olarak yer alan kişiler dahi olsa konuşmacı davetinde bulunamazlar.

Etkinliğinizde kaç konuşmacı çıkıyor?

Bu sayı her etkinlik döneminde değişkenlik gösterebilir. Burada altını çizmekte fayda gördüğümüz bir hususta ilan edilen kişilerin (özellikle sanat alanında) bir bölümü konuşmacı değil sahne performansı yapacak kişilerdir. Normal şartlar altında üç oturumluk bir etkinlikte 12 konuşmacı ile 3 performans sanatçısını sahneye çıkarmaya çalışıyoruz. Oturum sayıları, süreler vb. elbette ki duruma göre değişkenlik gösterir.

Sosyal Medya Hesaplarından Neden Engellendim?

Sosyal medya hesaplarımıza saygısızlık (konuşmacıya, sahne performansçısına veya etkinliğe) içeren mesaj gönderdiğiniz için engellenirsiniz ve saygısızlık içeren yorumlarınız temizlenir. Görüş, eleştiri, fikir ve önerilerinizi saygı kuralları içerisinde özel mesaj, öneri formları veya e-posta üzerinden göndermeniz halinde size dönüş mutlaka yapılır. Ancak saygının olmadığı yorum ve mesajlar dikkate alınmaz.

Başvuru Formları ve E-Postalara Dönüş Yapıyor musunuz?

Gerek e-posta, gerek sosyal medya hesapları ve gerek ise başvuru formları (gönüllü, sponsor, fikir vb.) ile gönderdiğiniz verileri inceliyoruz. Ancak tüm iletilere geri dönüş yapamıyoruz. Sadece uygun görülen iletilere geri dönüş yapıyoruz. Bazı iletilere dönüşümüz ayları bulabilir (sponsor, gönüllü, fikir) temalara uygunluk, ekip ihtiyaçları, bütçesel faktörler, vb. pek çok etken değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

TEDx Sponsorluk Kuralları Nelerdir?

TED ve TEDx tarafından hazırlanan son derece önemli bazı kurallar bulunmaktadır. Ülkemizde alışılagelmiş pek çok yaklaşım TED tarafından yasaklanmıştır. Sponsor logoları salonda bulunamaz, sosyal medyada karşılıklı atıflarla paylaşılamaz ve sadece reklam amaçlı promosyon dağıtılamaz. Sponsor firma konuşmacı olamaz, konuşmacı çıkaramaz ve konuşmacıların kim olacaklarına karışamaz. Sadece etkinlik çantasında logo görünsün diye bir sponsorluk yapılamaz. Her etkinliğimizin açılışında sponsorlarımıza TEDx kuralları çerçevesinde "TEŞEKKÜR" ederiz. Her etkinliğimizde gerçekleşen konuşma ve performans videoları yayına verilirken girişlerinde sponsor logolarının yer aldığı sponsor slaytı bulunur. Sitemizde de sponsor sayfasında logoları paylaşırız.

Konuşmacı önerisinde nasıl bulunabilirim?

Konuşmacı önerisinde bulunmayınız. İlham veren bir "fikir" önerisinde bulununuz. Artık https://forms.gle/mcjnyv6UK2H9cB7LA adresinden "Fikir Havuzu" formu ile TEDxAnkara sahnesinde paylaşılmasını istediğiniz özgün, ilham verici, inovatif ve fark yaratan fikirleri paylaşabilirsiniz.

Konuşmacı ajansı adına başvuru yapabilir miyiz?

Konuşmacı ajansları ile çalışarak “x kişiyi TEDx konuşması yaptırıp, ücretini artıralım” temalı amaçlarla bizimle iletişime geçmeyiniz. Başka platformları deneyebilirsiniz.

TEDxAnkara neden ücretli bilet satıyor?

TEDxAnkara tamamen amatör bir ruhla gerçekleştirilmektedir. Tamamı gönüllü olan ve hayallerini gerçekleştirmeye çalışan sıradan insanlarız. Etkinliklerin gerçekleşmesi için gerekli olan (konuşmacıların yol ve konaklama giderleri, organizasyon salon kirası, teknik ekipman giderleri, ikram giderleri, vb.) giderlerin karşılanması için biletler ücretlendirilmektedir.

TEDxAnkara etkinlik tarihleri ne zaman ve nasıl belirleniyor?

TEDxAnkara etkinlik tarihleri her yıl, yılda bir veya iki defa olacak şekilde belirlenir. Türkiye’de düzenlenen diğer TEDx etkinlikleri tarihleri takip edilir ve özellikle aynı ilde aynı ay içerisinde başka bir TEDx etkinliği ile aynı tarihte etkinlik düzenlemiyoruz.

TEDxAnkara konuşmacısı veya gönüllüsü olduğumda herhangi bir ücret alabilir miyim?

TEDxAnkara kesinlikle konuşmacılara/gönüllülere ücret ödememektedir. Bağımsız olarak düzenlenen TEDx etkinliklerinin lisansları gereğince kar etmeleri ve ücret dağıtmaları yasaktır.

TEDxAnkara başka ticari hizmetler veriyor mu?

TEDxAnkara hayallerin topluma ilham verilmesi için paylaşılacağı bir platformdur. TEDxAnkara konferansları dışında ücretli hiçbir konuşmacı atölyesi, ürün satışı, kurs, broşür, vb. hizmetimiz yoktur. Bağımsız düzenlenen TEDx etkinlikleri lisans şartlarına göre tüm TEDx etkinliklerinin bu tür faaliyetler içinde olmaları kesinlikle yasaklanmıştır. Ancak "TEDxAnkara Book Club" vb. çalışmalar için hazırlıklarımız devam etmektedir. TEDx kurallarının izin verdiği ölçülerde çalışma yapmaktayız. Bunun için google üzerinden "TEDx Rules" araması yaptırarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

TEDxAnkara konuşmacısı olmak için ne yapmak gerekir?

TEDxAnkara’da konuşma yapmayı ancak sesinizi topluma duyurmak, fark yaratmak, toplumu değiştirmek, insanlara ilham vermek, vb. amaçlarla isteyiniz. Öncelikle tutkulu olmalısınız, sonrası gelecektir. TEDx etkinliklerinde din, siyaset, ayrımrıcılık, şiddet, ırkçılık, kişisel tanıtım, yaptığı/kurduğu şirketi/girişimi tanıtma, reklam yapma, vb. üzerine kurulu konuşmalar yasaktır. TEDxAnkara konuşmaları ilham veren, özgün, yaratıcı, yenilikçi ve fark yaratan "Fikirler" üzerine kurmaya çalışmaktadır. Hayat hikayelerinin anlatılması çok da hoşlandığımız şeyler değildir. Lakin içinde yaşadığımız toplumun kültürel kodlarında büyüklerinin hayat hikayeleri ile büyüyen nesillerimizin doğal olarak hayat hikayelerini anlatmaya çalışmalarını da anlıyoruz. Tek ricamız "FİKİR" odağında ilerlemenizdir.

TEDxAnkara gönüllüsü olmak için ne yapmak gerekir?

TEDxAnkara ekibinde yer almak için gönüllü olmanız, TED ve TEDx vizyonuna inanmanız, daha yaşanılır ve insani bir dünya için tutkulu olmanız, Ankara’da yaşamanız ve gerçekten içinizden gelerek çalışmanız gerekir. Başka bir şeye ihtiyacınız bulunmamaktadır.

TEDxAnkara etkinliklerine katılım koşulları nelerdir?

Etkinliklerimize ilan edeceğimiz bilet satış noktaları üzerinden kimlik bilgilerinizi ibraz etmek koşuluyla bilet almanız durumunda katılabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bileti satın alan ve katılımcı olarak katılacağını beyan eden kişi ile etkinlik günü o bilet ile etkinliğe katılım sağlayacak kişinin aynı olması gerektiğidir. Herhangi bir sebep ile aldığınız bileti bir başkasına verecek iseniz bunu mutlaka bize bildirmeli ve onay almalısınız. Bu kuralımız daha önce tespit ettiğimiz "karaborsa" niyeti ile hareket eden kişileri engellemek amaçlı işletilmektedir. Gelecek etkinliklerimizde "Ön Kayıt" sistemi oluşturarak bir kayıt politikası yürütmeyi düşünüyoruz.

TEDxAnkara etkinliklerinde katılımcılara sertifika veriyor musunuz?

Tüm katılımcılarımıza TED ve TEDx yönetimi tarafından hazırlanmış olan dijital katılım sertifikası online (e-posta) olarak gönderilmektedir. Bu süreçte sıkıntı yaşanmaması için katılımcıların bizimle e-posta ve telefon iletişim bilgilerini eksiksiz-doğru bir şekilde paylaşmış olmaları gerekmektedir.

TEDxAnkara sertifikalarını neden basılı olarak vermiyorsunuz?

Yaptığımız etkinliklerde yaşadığımız deneyimler sonucunda baskısı alınan sertifikaların %30 oranında çöpe gittiği tespit edilmiştir. Bunun yerine dijital sertfika gönderimini kendi politikamız olarak kabul etmiş durumdayız.

2013 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlediğimiz TEDx etkinlikleri ile edindiğimiz tecrübeyi artık Ankara’ya taşıdık. Türkiye’nin ikinci TEDx ED etkinliğini iki yıl üst üste gerçekleştirirken, Akdeniz bölgesinin ilk TEDx Youth etkinliği de tarafımızdan gerçekleştirilmiştir.

Bir grup eğitimcinin hayali olarak 2013 yılında başladığımız TEDx yolculuğu devam ediyor. Sadece Ankaralıları değil aynı zamanda ülkemizin dört bir yanından insanları ve kültürleri de buluşturduğumuz TEDxAnkara etkinlikleri 2018 yılında “Dream of You” teması ile gerçekleştirildi. 2019 yılında ise “Way Out” ve “Backstage” temaları ile iki etkinlik gerçekleştirildi.

2018 ve 2019 yılı etkinliklerinin bize kazandırdığı deneyimle 2020 yılı TEDxAnkara etkinliği planlanmaya başlandı ancak pandemi ile birlikte bu etkinliğimiz ancak 2022 yılında gerçekleştirilebildi. Geçtiğimiz etkinliklerde Ankara’nın ciddi bir salon ve sahne sıkıntısı olduğu gerçeği maalesef yüzümüze sert bir biçimde çarpıyor. Bundan dolayı her etkinliğimizi Ankara’nın farklı bir salonunda düzenlemeye gayret ediyoruz. Salonların kullanımı arttıkça buralara yapılacak yatırım planlarının da artacağını ümit ediyoruz.

Bu yolculukta aramıza katılan, aramızdan ayrılan ve bir şekilde yollarımızın kesiştiği herkese teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Can ve TEDxAnkara Ekibi