Ravda Nur Cuma

Sivil Toplum Gönüllüsü

1995 yılında Suriye İdlib Şehirende 9 çocuklu bir ailede doğan, Ravda Nur Cuma, 14 yaşındayken ailesi ile beraber Türkiye’ nin güneyindeki Öncüpınar Mülteci Kampına katıldı.

Ravda Nur Cuma, çadır kampta ve konteyner kentte kaldığı süre boyunca kapı kapı dolaşarak ailelere kız çocuklarının okula gönderilmesi gerektiğini anlattı. Anne ve babasının da desteğini alarak kendisi de kız çocuklarının erken evlenmemesi için mücadele eden Cuma, 2 ay gibi kısa sürede Türkçe öğrendi. Kendisiyle ilgili belgeselin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmasının ardından 2015’te Cumhuriyet Resepsiyonu’na davet edilen ve Erdoğan ile görüşen Cuma ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Cuma, haziranda kendi adıyla kurduğu dernekle kız çocuklarının eğitim alması ve erken evliliklerin önlenmesi için projeler yürütmeyi hedefliyor.

2017 yılının ortalarında Gaziantep’te kurulan kendi kar amacı gütmeyen kuruluş olarak adını RavdaNur Vakfı, Ravda  Arapçada cennette özel bir yere sahip olan, Nur ışık anlamına geliyor. Vakfın temel odağı mülteciler ve yerinden olmuş insanlara yardımcı olabilmek, bunlar arasında özellikle kadınlar ve gençler vardır.

Eğitim hakkı için savaşmak, erken evlilikleri önlemek ve küçük çocukları ve ailelerini genç çocuk eğitimini desteklemeye teşvik etmek amaçlarından bazıları.